Årsmøte med valg i Gjøvik Rotaryklubb
Det var innkalt til klubbens årsmøte den 5. november. Ordinære årsmøtesaker stod på dagsorden.


President Lasse Rindal åpnet møtet som vanlig med velkomsthilsen, ukens fødselsdager og ukens sjømat. Denne uke var det uer fikk sin velfortjente lovprising. Særlig anbefales saltbaking! Ueren kan bli meget gammel, - opptil 60 - 65 år -, og er meget langsomtvoksende. Den blir først kjønnsmoden når den er 12-15 år gammel. De gamle uerene kan bli opptil 1 meter lange. De fleste fiskene som fanges langs norskekysten er 30 -50 cm lange og veier 1 - 2 kg.
Kveldens 3-minutter:
Kveldens 3-minutter var ved Roar Løken Lunder. Han var nær ved å oppleve sitt verste mareritt som skogeier for noen måneder siden. Da ble det oppdaget et branntilløp i skogen hans i Nerbymarka. Han takker to småjenter som sikkert hadde sett mye på TV-programmet Bjørnis, - og som visste hvordan man skulle reagere da de oppdaget brannen. Jentene var på sykkeltur. Den ene holdt vakt. Den andre syklet frem til bebyggelsen og varslet. Alt ordnet seg, og brannen ble slukket før den fikk spredt seg. Roar takker også for at mobiltelefoner må lades av og til. Hvorfor var jentene var på sykkeltur? Jo, mobilene lå til lading. Da ble det sykkeltur i stedet for surfing!
Årsmøte i Gjøvik Rotaryklubb:
Innkalling og saksliste ble godkjent uten anmerkninger. President Lasse Rindahl ønsket velkommen til klubbens årsmøte. Presidenten ble valgt som ordstyrer og sekretær Nils Terje Haavi som protokollfører. De vanlige årsmøtesakene stod på programmet. Ingen innsendte saker.
Årsberetningen for 2024-25 ble gjennomgått av past president Rune Skybak. Det ble spesielt nevnt det gledelige faktum at klubben har vervet hele 8 nye medlemmer i løpet av det passerte Rotary-året. Noen medlemmer har sluttet, men medlemstallet ble økt til 66, en mer enn målet som opprinnelig var satt. Årsberetningen ble godkjent uten anmerkninger.
Regnskap for klubbåret 2024-25 ble lagt fram av avtroppende kasserer Kjell Rudlang. Revisor Harald Bakke la fram sin revisorberetning. Revisor bemerket at det har vært betydelig underskudd ved de sosiale arrangementene, og at klubbens styre bør gå igjennom dette. Likeså bemerkes at styret må gå igjennom eldre "restanser" på husleie som står uavklart. Presidenten bekreftet at dette vile bli saker til behandling i førstkommende styremøte. Årsmøtet godkjente ved akklamasjon årets regnskap med tilhørende revisjonsberetning.
Klubbens budsjett for 2025-26 ble lagt fram av kasserer Peter Huuse. Kontingenten foreslås økt til kr 1500 pr halvår. Årsmøtet bemerket at enkelte poster mangler i budsjettframlegget. Dette gjelder utgifter til PELS, ca 3 - 4.000 kroner, samt kostnadene ved å invitere eksterne gjester til 75-års jubileet i mars 2026. Kasserer og styret vil gå i gjennom budsjettet på nytt og legge fram et revidert forslag på et senere klubbmøte.
Aktivitets- / strategiplan for klubbåret 2025-26 ble lagt fram av president Lasse. Framlegget ble bifalt ved akklamasjon.
Valg av styre og revisor for 2026-27.

Påtroppende president Morten H Samuelsen ledet valgene.
Styret neste år blir slik:
President: Morten H. Samuelsen
Sekretær Nils Petter Kyseth
Kasserer Peter Huuse
Avtroppende president Lasse Rindahl
Innkommende president (2027-28) Jan Erik Skogen
Revisor Harald Bakke
Komiteledere som er utpekt for klubbåret 2026-27 er:
Jahn Normann Hoel, Medlemsutvikling og rekruttering
Ole A. Bjerke, Programkomiteen
Rune Skybak, Kameratskapskomiteen
Per Christian Markestad, Kommunikasjon,PR, IT, oplæringskomiteen
Jørn Wroldsen, Vennskapsklubbkomiteen
Roar Løken Lunder, Komite for samfunnsprosjekter, RYLA og Rotary Fondation
Årsmøtet ble avsluttet av president Lasse Rindahl.
7. november 2025
Årsmøte med valg i Gjøvik Rotaryklubb
Det var innkalt til klubbens årsmøte den 5. november. Ordinære årsmøtesaker stod på dagsorden.
2. november 2025
Ungdomskulturen på Gjøvik
Politikonstabel Veronica Gaustadnes ved Gjøvik politistasjon ga oss på onsdag 29. oktober et grundig innblikk i ungdomskulturen i Gjøvik og omegn. Tittelen på hennes foredrag var " -- Hvordan står det til nå?" Interessant tema som trekte mange tilhørere.
28. oktober 2025
Sykehusutstyr til Ukraina
Gjøvik Rotaryklubb har startet et Global Grant prosjekt sammen med vannskapsklubben Anyksciai i Litauen. Mottakere er 3 sykehus i byen Vinnytsia i Ukraina. Vår samarbeidspartener i Ukraina er Rotary Club Vinnytsia Initiative.
23. oktober 2025
Verdens Poliodag 24. oktober
Verdens Poliodag den 24. oktober markeres verden over av klubbene i Rotary. Rotary International er i førersetet når det gjelder bekjempelse og utryddelse av sykdommen Polio. Men det behøves penger til det viktige vaksinasjonsarbeidet. Støtt oss med VIPPS
22. oktober 2025
Snertingdal Ysteri - bedriftsbesøk
Onsdag 15. oktober var vi invitert til bedriftsbesøk ved Snertingdal Ysteri. Vi fikk omvisning og mange smaksprøver i et stort og fullrenovert ysteri med omfattende produksjon av smakfulle oster.
12. oktober 2025
Mini-Ego fordrag
Gjøvik Rotaryklubb har innført et nytt programinnslag. Fra tid til annen skal vi få såkalte mini-egoforedrag. Medlemmer som har vært med i klubben noen år vil fortelle om sine liv. På den måten vil yngre medlemmer bli bedre kjent med seniorene.
10. oktober 2025
Paul Harris til Morten Samuelsen
Vår innkommende president i Gjøvik Rotaryklubb, Morten H. Samuelsen, ble i september tildelt utmerkelsen Paul Harris Fellow. Dette skjedde uneder Distriktskonferansen på Hamar.
3. oktober 2025
Årets tradisjonelle skalldyraften
Årets tradisjonelle skalldyraften gikk av stabelen på 1. oktober. Dette er en årlig fest for klubbens medlemmer. Som alltid var det godt oppmøte og god stemning!
27. september 2025
Totens Sparebankstiftelse
Leder for Totens Sparebankstiftelse, Stig Håvard Blikseth, orienterte om bakgrunn for stiftelsen og hvordan grunnkapitalen har kommet på plass. Vi som bor på vestsida av Mjøsa kan søke om midler til gode prosjekter fra denne stiftelsen.
9. juli 2025
Gjøvik Rotaryklubb støtter landsleiren
Når opptil 15.000 speidere pluss ledere samles til landsleir på Vind i Gjøvik blir det mye trafikk, - både med busser og personbiler med tilhengere. Da er det hyggelig at Gjøvik Rotaryklubb sine medlemmer kan bidra som parkeringsvakt på parkeringsplassene