Intercity møte med foredrag av Jørn Wroldsen, NTNU
Oppdrag Mjøsa er et stort forskningsprogram ved NTNU-Gjøvik, og har en kostnadsramme på flere 10-talls millioner. Jørn Wroldsen er leder av programmet og fortalte om alle elementene i dette banebrytende prosjektet som vi gi oss masse ny kunnskap.
Et intercitymøte med et svært interessant tema som mange tilhører. På talerstolen president Rune Skybak som forbereder åpning av kveldens møte.
President kunne ønske svært mange medlemmer og gjester velkommen til kveldens Rotarymøte. Som vanlig åpnet presidenten med å graulere de som har hatt bursdag i siste uke. Deretter fulgte han sine innarbeidede sedvaner med å presentere og omtale ei ny gate i Gjøvik by.
Kvelds 3-minutter:
3-minutter'n var ved Nils Terje Haavi. Hans tema var techgigantenes dominans og tilstandene i USA under president Donald Trump.
Kveldens hovedpost - oppdrag Mjøsa:

Jørn Wroldsen er leder av forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa og ga oss en grundig innføring i prosjektet.
Oppdrag Mjøsa et forskningsprogram med mål om verdiskaping gjennom bærekraftig bruk av Mjøsas ressurser og økosystemtjenester og samtidig økosystemets struktur, produktivitet, samfunnskritisk infrastruktur og naturgfold.
Oppdrag Mjøsa derfor være et verktøy for å tilrettelegge for verdiskaping, vannkvalitet og matsikkerhet, og for å både miljøverdiene i Mjøsa. En klar målsetting er å være en pilot for en større nasjonal innsats for en bedre kunnskapsstyrt forvaltning av ferskvannsressurser, både i Norge og globalt.
Programleder og initiativtaker til dette er Jørn Wroldsen som holdt et meget engasjert foredrag. Forskningsprogrammet har fått 85 mill. fra NTNU, Mjøsas omliggende kommuner samt Innlandet fylkeskommune. Arbeidet med å staten til å bidra med sannsynlige beløp er godt i gjengen.
Forskningen i Oppdrag Mjøsa er strukturert i seks ulike forskningsløp med hver sin forskningsløpsleder. De ulike forskningsløpene:

Planlagt tok på /i Mjøsa 2025:
· Ta opp sediment prøver Gjøvik - Mengshol
· Ta prøver av skipsvraket Storfjord (C14 – prøver)
· 3D- kartlegging av Mjøsa
· Overvåke fisken i Mjøsa, I Mjøsa er mange nye fiskeslag funnet og 128 ørreter er merket. Disses vandring kan overvåkes fra i alt 82 lyttestasjoner.
· Utnytte satellittovervåkningen bedre – for eksempel overvåke algeoppblomstring.
· Overvåke hva som skjer med all ammunisjon som er dumpet i Mjøsa.
· Formidle kunnskap og engasjere publikum gjennom Vitensenteret og Mjøsmuseet.
Norges største innsjø - Mjøsa - er viktig for oss alle. Derfor er "Oppdrag Mjøsa" et viktig forskningsprogram med betydning for oss alle, ikke minst for kommende generasjoner.
Mer informasjon om forksningsprogrammet finnes på web-siden: www.ntnu.no/oppdrag-mjosa
Referat: Bjarne Palm. Foto: Elin Kristin Alfstad og toosi
23. januar 2026
EGOFOREDRAG - HANS REIDAR OPSAHL
Hans Reidar Opsahl ble medlem i klubben for 6 måneder siden. Gjennom egoforedraget fikk vi muligheten til å bli bedre kjent med ham. Svært mange medlemmer hadde møtt opp og lyttet begjærlig til hans inetessante foredrag.
11. januar 2026
Kaffemøte med klubb-saker
Årets første møte samlet medlemmene til kaffeprat og Rotarystoff.
30. desember 2025
NYTTÅRS HILSEN
Gjøvik Rotaryklubb har fått en hyggelig jule- og nyttårshilsen fra vår samarbeidsklubb i Ukraina, Rotary Club Vinnytsia Initiative.
23. desember 2025
JULEHILSEN
Gjøvik Rotaryklubb ønsker alle sine medlemmer med familier og andre Rotaryvenner ei riktig god jul, og håper at alle får ei hyggelig og fredfull julehelg.
20. desember 2025
JULEAVSLUTNING 2025
Under juleavslutningen er det fast tradisjon at Ragnar spanderer vælas bæste lefser fra Engers Lefsebakeri, pent rullet med godt julepålegg inni. Sånn ble det i år også! En svært koselig juleavslutning! God Jul!
13. november 2025
ChatGPT - hva er det?
Klubbmedlem Geir Sivertzen ga oss en god innføring i hva KI - kunstig intelligens kan brukes til og hviklen nytte vi kan dra av denne nyvinningen. En innledende håndsopprekking viste at det allerede er flere av klubbens medlemmer som har tatt KI i bruk.
7. november 2025
Årsmøte med valg i Gjøvik Rotaryklubb
Det var innkalt til klubbens årsmøte den 5. november. Ordinære årsmøtesaker stod på dagsorden.
2. november 2025
Ungdomskulturen på Gjøvik
Politikonstabel Veronica Gaustadnes ved Gjøvik politistasjon ga oss på onsdag 29. oktober et grundig innblikk i ungdomskulturen i Gjøvik og omegn. Tittelen på hennes foredrag var " -- Hvordan står det til nå?" Interessant tema som trekte mange tilhørere.
28. oktober 2025
Sykehusutstyr til Ukraina
Gjøvik Rotaryklubb har startet et Global Grant prosjekt sammen med vannskapsklubben Anyksciai i Litauen. Mottakere er 3 sykehus i byen Vinnytsia i Ukraina. Vår samarbeidspartener i Ukraina er Rotary Club Vinnytsia Initiative.
23. oktober 2025
Verdens Poliodag 24. oktober
Verdens Poliodag den 24. oktober markeres verden over av klubbene i Rotary. Rotary International er i førersetet når det gjelder bekjempelse og utryddelse av sykdommen Polio. Men det behøves penger til det viktige vaksinasjonsarbeidet. Støtt oss med VIPPS