Klubbmøte - besøk av Anne Karin Jønnes
Besøk av Stortingsrepresentan Anne Karin Jønnes (H) og refleksjoner rundt arbeidet på Stortinget
Anne Karin Jønnes er representant for Oppland Høyre på Stortinget, og ble innvalgt første gang 2021. Hun har får dette vært 10 år i fylkestinget.
Anne KArin har yrkesbakrunn fra reiseliv. Hun har hotelsfagskole fra Sveits, har vært restaurentsjef på Refnes Gods og hotellsjef på Fleischers hotell.
Anne Karin holdt et engasjerende foredrag om hennes erfaringer fra Stortinget. Hun sitter i Forsknings og utdanniskomitéen. Hun synes hun har stor nytte av å ha lang yrkesbakgrunn. Hun berømmer den norske politiske modellen, der også oposisjonen blir hørt og også får hjelp og svar på sine henvendelser til departementene. Typisk arbeidsuke er møter tirsdag-torsdag, og reise i eget distrikt mandag og fredag. Hun snakket også en del om samarbeidet på Stortinget. Det er konfliktene og uenigheten som kommer frem i pressen, men i virkeligheten er det langt mer man er enige om. Viktig å ha to store partier som Høyre og Ap for å sikre stabilitet og ansvarlighet. Interessant var også at vennskap gjerne ble knyttet til personer fra andre partier, og ikke i egen partigruppe.
3 minutter:
Geir Sivertsen holdt innlegg om nyordet "Initialaktivitet":
Hn har ikke funnet dette i noen ordliste ennå, men ordet beskriver en hendelse eller aktiviet som medføre en endring.
Rotarystoff:
- Krav om kontingent er sendt ut
- Forslag på nye medlemer ble lest opp:
- Trine Kvål
- Benedicte Tekerø Rolid
- Ellen Kruge
- Eventuelle insigelser meddeles styret
Vinlotteri: Stein Ola Bjørnerud ble kveldes heldige vinner
13. november 2025
ChatGPT - hva er det?
Klubbmedlem Geir Sivertzen ga oss en god innføring i hva KI - kunstig intelligens kan brukes til og hviklen nytte vi kan dra av denne nyvinningen. En innledende håndsopprekking viste at det allerede er flere av klubbens medlemmer som har tatt KI i bruk.
7. november 2025
Årsmøte med valg i Gjøvik Rotaryklubb
Det var innkalt til klubbens årsmøte den 5. november. Ordinære årsmøtesaker stod på dagsorden.
2. november 2025
Ungdomskulturen på Gjøvik
Politikonstabel Veronica Gaustadnes ved Gjøvik politistasjon ga oss på onsdag 29. oktober et grundig innblikk i ungdomskulturen i Gjøvik og omegn. Tittelen på hennes foredrag var " -- Hvordan står det til nå?" Interessant tema som trekte mange tilhørere.
28. oktober 2025
Sykehusutstyr til Ukraina
Gjøvik Rotaryklubb har startet et Global Grant prosjekt sammen med vannskapsklubben Anyksciai i Litauen. Mottakere er 3 sykehus i byen Vinnytsia i Ukraina. Vår samarbeidspartener i Ukraina er Rotary Club Vinnytsia Initiative.
23. oktober 2025
Verdens Poliodag 24. oktober
Verdens Poliodag den 24. oktober markeres verden over av klubbene i Rotary. Rotary International er i førersetet når det gjelder bekjempelse og utryddelse av sykdommen Polio. Men det behøves penger til det viktige vaksinasjonsarbeidet. Støtt oss med VIPPS
22. oktober 2025
Snertingdal Ysteri - bedriftsbesøk
Onsdag 15. oktober var vi invitert til bedriftsbesøk ved Snertingdal Ysteri. Vi fikk omvisning og mange smaksprøver i et stort og fullrenovert ysteri med omfattende produksjon av smakfulle oster.
12. oktober 2025
Mini-Ego fordrag
Gjøvik Rotaryklubb har innført et nytt programinnslag. Fra tid til annen skal vi få såkalte mini-egoforedrag. Medlemmer som har vært med i klubben noen år vil fortelle om sine liv. På den måten vil yngre medlemmer bli bedre kjent med seniorene.
10. oktober 2025
Paul Harris til Morten Samuelsen
Vår innkommende president i Gjøvik Rotaryklubb, Morten H. Samuelsen, ble i september tildelt utmerkelsen Paul Harris Fellow. Dette skjedde uneder Distriktskonferansen på Hamar.
3. oktober 2025
Årets tradisjonelle skalldyraften
Årets tradisjonelle skalldyraften gikk av stabelen på 1. oktober. Dette er en årlig fest for klubbens medlemmer. Som alltid var det godt oppmøte og god stemning!
27. september 2025
Totens Sparebankstiftelse
Leder for Totens Sparebankstiftelse, Stig Håvard Blikseth, orienterte om bakgrunn for stiftelsen og hvordan grunnkapitalen har kommet på plass. Vi som bor på vestsida av Mjøsa kan søke om midler til gode prosjekter fra denne stiftelsen.