Tradisjonsmusikk fra Vardal

Rotaymøte 29 september.

Arkivar for tradisjonsmusikk ved Mjøsmuseet, Stein Villa, var kveldens foredragsholder og entertainer. Han kunne fortelle at i motsetning til Valdres og Gudbrandsdalen var Vardal en hvit flekk på tradisjonsmusikk-kartet så sent som på slutten av 1800-tallet. Da folkemusikksamleren Lindemann besøkte Vardal i 1865, fikk han med seg bare tre sanger. 50 år senere ble det oppdaget at Vardal hadde en rik historie av folkeviser og folkemusikk. 

 

Innsamling av folkevisene foregikk blant annet ved at Agmund Hole, som var lærer i sognet, laget en konkurranse blant elevene i skolekretsen der en av oppgavene var å samle inn folkeviser i bygda. Visene, folketonene og instrumentalmusikken ble samlet og utgitt i Vardal bygdebok i 1930. Bygdeboka inneholdt da en stor samling med musikk, bestående av mer enn femti suller, stubber og viser.

 

Under innsamlingen var det ikke bare sanger og viser som ble funnet, men også en mengde med forskjellige instrumenter. Blant annet ble verdens eldste langeleik funnet hos Petter Hasvoldseter. Den er datert 1524 og er omkring hundre år eldre enn den eldste som var kjent inntil da. Historien om langeleiken måtte altså skrives om etter det funnet.  

 

Mellom historiene spilte Stein på flere forskjellige instrumenter som han hadde tatt med seg. Stubber og leiker fra ble framført på langeleik, bukkehorn, sekkepipe, harpe og fele. Langeleiken var for øvrig bygget av gammelt treverk fra Skibladnerbrygga(!)


 

3-minutter

Randi fortalte om sine erfaringer fra en reise til et "rødt land" nå under Corona nedstengningen. Dersom man er fleksibel og tilpasser seg de nasjonale og lokale forskriftene som gjelder, så går det helt fint å ta seg en tur, selv under slike forhold som vi har opplevd det siste halvannet året.


 

 


 
Natteravnene Gjøvik

11. februar 2026

Natteravnene Gjøvik

Besøk fra Natteravnene Gjøvik ved Tom Tidemann.

KAFFEMØTE MED ROTARYSTOFF

7. februar 2026

KAFFEMØTE MED ROTARYSTOFF

Kaffemøte med Rotarystoff og mini ego-foredrag.

KOMITEENE JOBBER

5. februar 2026

KOMITEENE JOBBER

75-ÅRS JUBILEUM UNDER FORBEREDELSE!

VARSLINGSSAK Innlandet Fylkeskommune

2. februar 2026

VARSLINGSSAK Innlandet Fylkeskommune

Hjalmar Solbjør ga oss en nøktern omtale av en varslingssak som vi har lest mye om i lokalpressen.

EGOFOREDRAG - HANS REIDAR OPSAHL

23. januar 2026

EGOFOREDRAG - HANS REIDAR OPSAHL

Hans Reidar Opsahl ble medlem i klubben for 6 måneder siden. Gjennom egoforedraget fikk vi muligheten til å bli bedre kjent med ham. Svært mange medlemmer hadde møtt opp og lyttet begjærlig til hans inetessante foredrag.

Kaffemøte med klubb-saker

11. januar 2026

Kaffemøte med klubb-saker

Årets første møte samlet medlemmene til kaffeprat og Rotarystoff.

NYTTÅRS HILSEN

30. desember 2025

NYTTÅRS HILSEN

Gjøvik Rotaryklubb har fått en hyggelig jule- og nyttårshilsen fra vår samarbeidsklubb i Ukraina, Rotary Club Vinnytsia Initiative.

JULEHILSEN

23. desember 2025

JULEHILSEN

Gjøvik Rotaryklubb ønsker alle sine medlemmer med familier og andre Rotaryvenner ei riktig god jul, og håper at alle får ei hyggelig og fredfull julehelg.

JULEAVSLUTNING 2025

20. desember 2025

JULEAVSLUTNING 2025

Under juleavslutningen er det fast tradisjon at Ragnar spanderer vælas bæste lefser fra Engers Lefsebakeri, pent rullet med godt julepålegg inni. Sånn ble det i år også! En svært koselig juleavslutning! God Jul!

ChatGPT - hva er det?

13. november 2025

ChatGPT - hva er det?

Klubbmedlem Geir Sivertzen ga oss en god innføring i hva KI - kunstig intelligens kan brukes til og hviklen nytte vi kan dra av denne nyvinningen. En innledende håndsopprekking viste at det allerede er flere av klubbens medlemmer som har tatt KI i bruk.